Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i świętej Anny
Ten rzymskokatolicki kościół parafialny utworzono już na początku XIV wieku. Kilkukrotnie musiano go odbudowywać w wyniku zniszczeń, do których doprowadziły m.in. pożary. Kościół, będący prostokątnym obiektem wyposażonym w jedną wieżę, zachwyca przede wszystkim swoim bogatym wnętrzem. Odnaleźć w nim można wytwory sztuki złotniczej, zachwycające ołtarze czy starodawne ambony oraz ławy.
Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Michała Archanioła
Wzniesiono go na przestrzeni lat 1600-1610, specjalnie dla polskich bernardynów. Jego pierwotne wnętrze zostało całkowicie zrekonstruowane w XIX w., kiedy to kościół przejęli ewangelicy. Budowla wciąż jest doskonale zachowana, głównie dzięki pracy konserwatorów, którzy zajmowali się nią w latach 1994-2002.
Kościół Świętej Barbary
Niewielki kościół w całości wykonany z drewna, postawiony pod koniec XVIII w. Jego największą wartość stanowią rzeźby św. Jerzego i św. Jana Nepomucena, umieszczone w nawie głównej, oraz znajdujący się na wieży, zabytkowy dzwon.
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Kościół filialny, będący aktualnie sanktuarium maryjnym, dziś nazywany jest również Sanktuarium Matki Boskiej Lipskiej. Utworzono go w 1870 r., od razu wprowadzając do niego elementy stylu neogotyckiego. Do dziś wyróżnia go niesamowita wartość architektoniczna.

(Fot. Pixabay / CC0)