Lubawa to miasto, w którym nie sposób się nudzić. Atrakcje motywujące do aktywnego wypoczynku to tak naprawdę nie wszystko. Trzeba wobec tego koniecznie zaprezentować przynajmniej kilka zabytków, które są godne uwagi. Pierwszym z nich jest Biała Góra – most kolejowy, który przyciąga uwagę swoją budową. Ma potężną konstrukcję i specyficzne wykończenie.

Będąc w tym mieście na pewno warto zobaczyć ruiny zamku biskupów chełmińskich z XIV/XV wieku. To świetna atrakcja głównie dla miłośników historii i tych, którzy uwielbiają prawdziwe zabytki.

Sanktuarium Maryjne w Lipach
Kolejnym obiektem godnym uwagi jest Sanktuarium Maryjne w Lipach. To tam znajduje się zabytkowy kościół otoczony kamiennym murem. Trzeba go koniecznie zobaczyć, ponieważ jest jedną z największych atrakcji tamtejszego regionu.

W Lubawie turyści mogą zwiedzić barokowy drewniany kościół św. Bernardy. Pochodzi z 1779 roku. Równie atrakcyjny jest gotycki kościół parafialny św. Anny, który został zbudowany w 1330 roku, a następnie odbudowany w 1550 roku.

Warto udać się na cmentarz z perełkami sztuki kamieniarskiej. Zwiedzający to miasto bardzo chętnie spoglądają w kierunku pozostałości murów miejskich z XIV wieku. Do ich budowy posłużyły takie materiały jak cegła i kamień. Przy murach można zrobić oryginalne zdjęcie pamiątkowe.

(Fot. By Rimantas Lazdynas - Praca własna, Domena publiczna)